Sperm Yıkama Yöntemi

Sperm yıkama yöntemleri nelerdir?

Sperm yıkama yöntemleri, döllenme yetisinin arttırılması için başvurulan bir yöntemdir. Aşılama tedavisinde yıkanmamış sperm hücreleri kullanılmaz. Sperm, şayet yıkanmadan ya da hazırlanmadan anne adayının rahmine transfer edilirse bu aşamada bazı sorunlar oluşabilir. Bunlar:

·        Alerjik reaksiyonlar,

·        Şiddetli ağrı,

·        Enfeksiyon.

Bu sebeplerden dolayı da spermlerin yıkandıktan sonra aşılama tedavisi kapsamında kullanılması gerekmektedir.

Sperm yıkama işlemi nedir?

Sperm yıkama işlemi, spermlerin esasen temizlenme işlemidir. Sperm hücrelerinin dışında bulunan gereksiz hücreler ayrıştırılır. Sperm hücresinin dışında aerobik ve anaerobik bakteriler yer alabilir. Bundan dolayı da çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Vasdeferensten, prostat bezinden, seminalvesikül ve üretradan gelen hücresel döküntüler de ejekülat içinde yer alır. Sperm yıkama sayesinde bu hücreler temizlenir.

Aşılama yönteminde sperm nasıl yıkanır?

Aşılama yönteminden önce baba adayının 3 gün cinsel perhize girmesi önerilmektedir. 3 günlük cinsel perhizden sonra ise baba adayından sperm hücreleri mastürbasyon yolu ile alınır. Bu sperm hücreleri ise laboratuvar şartlarında yüzdürme veya gradient olarak ifade edilen yıkama işlemlerine tabi tutulur. Sperm hücresi dışında kalan tüm bakteri ve diğer yapılar, yıkama işlemi sayesinde temizlenir.

Temizlenmeyen spermler, şiddetli rahim kasılmalarına yol açma riski olan maddelere sahip olduğu için enfeksiyona yol açabilmektedir. Spermler yıkandıktan sonra hareketli spermler daha küçük bir alanda toplanır. Bu durumda da sperm hücrelerinin hareket yetenekleri artar.

Sperm yıkama işlemi ne kadar sürer?

Sperm yıkama işlemi, spermin durumuna göre sürmektedir. Yaklaşık olarak 1-2 saat içerisinde spermler yıkanmaktadır.

Yıkanan spermler arasından en kaliteli olanları tercih edilir. Daha sonra sperm hücreleri özel tüplerde belli bir ısıda muhafaza edilir. Daha sonra ise aşılama tedavisini yapacak olan ekibe ulaştırılır.

Hazırlanan sperm nasıl kullanılır?

Erkek adaydan alınan ve yıkanan sperm hücreleri, anne adayının rahim boşluğuna aktarılır. Bu sayede yumurta ve sperm hücresinin buluşması için aradaki mesafe kısalmış olur. Yumurta ve sperm hücresinin birbirine mesafe olarak yaklaşması sayesinde döllenme şansı artar. Yaygın şekilde tercih edilen sperm yıkama yöntemleri ise; Swim-up (yüzdürme) tekniği, Standart yıkama yöntemi (santrifüj ve yüzdürme), Gradient tekniği, Mini-gradient yöntemleridir.

Swim-up (Yüzdürme):

Erkek adaydan alınan sperm hücreleri, uygun bir besi yerinde yıkanmaktadır. Daha sonra elde edilen hareketli ve hızlı sperm hücreleri, küçük bir alana alınır. Bu yöntem sperm kalitesi yüksek olan erkeklere uygulanmaktadır.

Gradient (Çöktürme):

Erkek adaydan alınan sperm hücreleri, özel sıvıyla süzdürülür. Daha sonra çöktürme uygulaması ile beraber yıkanır. Bu yöntem; sayısı, hareketliliği ve morfolojisi bozuk olan sperm örneklerine uygulanır. İki sperm yıkama yönteminde de hedef daha kaliteli ve daha iyi sperm hücreleri bulmaktır.

 

 

İlgili Uzmanlarımızİlgili Uzmanlarımız
Uzm.Gülcan BAYTOK
(Biyokimya Ve Klinik Biyokimya Uzmanı)

İlgili Branşlarİlgili Branşlar
Tıbbi Biyokimya

SAĞLIĞINIZI YAKINDAN TAKİP EDİN!