Saç Kılından Yapılan Uyuşturucu Testi

Saç örneğinde uyuşturucu maddelerin taraması için yapılan bir laboratuvar testidir. Yöntem olarak Gaz Kromatografi/Kütle Spektrometresi (GC/MS) ve/veya (LC/MSMS) Likit Kromotografi/Kütle Spektrometresi kullanılmaktadır. Bu test ile kişinin ne kadar süredir madde kullandığına, kullanımı boyunca madde kullandığı zaman dilimlerine ve madde kullanmadığı dönemler gibi kullanım öyküsüne dair birçok detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür. Ortalama 15 günlük bir analiz süresi vardır.

Saçın uzama oranı ortalama ayda 1 cm olarak düşünülür. Buna göre saç ne kadar uzun ise o kadar süre geriye dönük analiz yapılabilir. Buna göre örneğin 6 cm’lik bir saç örneği grubu ile 6 ay geriye dönük analiz yapılabilir.

Saç numunesinden uyuşturucu testi, 4 ile 6 ay içinde madde kullanımına dair bilgi verir. Bedenimize giren her kimyasal madde saçımızda bir kod bırakmaktadır. Biyokimyasal analizlerle bu kod tespit edilebilir.

Saç numunesi bir seri ön işlemden geçirilerek sıvı hale getirilir, daha sonra alınan uyuşturucu türü ve miktarı belirlenmek üzere GC/MS sistemi ile analiz edilir.

 

İlgili Uzmanlarımızİlgili Uzmanlarımız
Uzm.Gülcan BAYTOK
(Biyokimya Ve Klinik Biyokimya Uzmanı)

İlgili Branşlarİlgili Branşlar
Tıbbi Biyokimya

SAĞLIĞINIZI YAKINDAN TAKİP EDİN!