Vajinanın lökoplakisi

Vajinada beyaz lekelenmeler olması.

Vulvanın lökoplakisi

Kadın genital organlarında beyaz lekelenme.

Peniste lökoplaki

Peniste beyaz lekelenmeler olması.

Lökoplaki

Beyaz damak anlamına gelen Lökoplaki hastalığı, ağız içinde yanak, damak, dil ve yutakta meydana gelen bir hastalıktır. Hastalıkta mavimsi ve beyazımsı çıkıntılı ve sertleşmiş bir tabakalaşma söz konusudur.

Özellikle yanak ve dilde oluşan beyaz tabakalar, Lökoplaki’nin en belirgin özellikleri arasında gelmektedir. Şiş ve sert tabakalar diş eti ve yutak kısmında da gözlenmektedir. Dudaklarda şişme, pamukçuk gibi ortaya çıkan yaralar ise diğer belirtiler arasında gelmektedir.

Lökoplaki’nin en büyük sebebi sigara içilmesi ve tütün çiğnenmesidir. Bunların dışında yanlış yapılmış protez dişler ve kırık dişler de Lökoplaki’nin gelişmesine neden olmaktadır.

Sigara içinler, protez diş ve takma diş kullananlar ve erkekler Lökoplaki hastalığında risk grupları arasında gelmektedir.

Lökoplaki hastalığı tedavi edilmediğinde kanser riski ortaya çıkmaktadır. Bazen Lökoplaki bir kanserin belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Lökoplaki belirtileri gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalı ve gerekli testler yapılmalıdır.

Ortaya çıkan belirtiler iyi gözlemlenmeli ve ağızda oluşan beyaz tabakalarda vakit kaybetmeden doktor randevusu oluşturulmalıdır. Tabakalaşmanın oluştuğu dönemi not edip doktorunuz ile paylaşabilirsiniz.

Yapılan ağız muayenesi ile Lökoplaki tanısı kolayca konmaktadır. Hastalık çoğu zaman pamukçuk ile karıştırılsa da uzman doktorun detaylı incelemesi ve yapılan birtakım testler ile tanı konulmaktadır. Tanı aşamasında kanser şüphesiyle yaradan örnek alınarak patalojik inceleme de yapılmaktadır.

Tedavide öncelikle hastanın tütün çiğneme ve sigara alışkanlığını bırakması gerekmektedir. Protezler ve takma dişler kontrol edilir ve hatalı takılan protez dişler düzeltilir. Kırık dişler temizlenir ve Lökoplaki’ye sebep olan etkenler ortadan kaldırılır. Kanserin söz konusu olduğu Lökoplaki vakalarında ise yaralı bölgeler cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır.

Lökoplaki hastalarının sigaradan kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Bunun yanında dilde oluşan tabakalaşmanın geçmesi için bir süre sıcak ve acılı yemeklerden uzak durulması tedavi aşamasında etkili olacaktır.

 

 

 

İlgili Uzmanlarımızİlgili Uzmanlarımız
Dt.Sabri Cengiz TOLUNGÜÇ
(Diş Hekimi)

Dt. Mehmet KOLKIRAN
(Diş Hekimi)

İlgili Branşlarİlgili Branşlar
Diş Hekimliği

SAĞLIĞINIZI YAKINDAN TAKİP EDİN!