Genetik Testler

Genetik Test Nedir?

Genetik test, vücut sisteminin düzgün çalışabilmesi için gerekli olan genlerin, genlerin içinde tüm kodları içeren kromozomların, gen alanları ve gen ürünlerinin incelenmesi işlemine “genetik test” adı verilir. Bu işlemler ile çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan DNA hasarları belirlenir.

Genetik Test Neden Uygulanır?

DNA’da bozulma, değişiklik ya da hasar ile ortaya çıkan hastalıkların belirlenmesi için genetik test uygulanması gerekir. Bu testler de konusunda uzman, gerekli teknolojik altyapıya sahip ve genetik danışmanlık hizmeti sağlayabilen doğru yerlerde yapılmalıdır. Genetik test uygulanması için gerekli olan durumlar şunlardır:

1.      Hastalık ile ilgili kesin teşhis koymak için: Genetik değişiklikler, DNA hasarlarına bağlı olarak bir hastalığın belirtileri gözlemleniyorsa bu hastalığı belirlemek için genetik test uygulanır. Böylece şüphe edilen durum netleştirilir ve tedavi aşamalarına geçilir.

2.      Hastalıklarla ilgili yatkınlıkları belirlemek için: Eğer aile geçmişinizde genetik bir hastalık ile ilgili bir kayıt varsa bu hastalığın sizde de ortaya çıkıp çıkmayacağı ile ilgili durumu netleştirmek için genetik test istenir.

3.      Hastalık taşıyıcısı olma durumunuzu belirlemek için: Ailenizde genetik bir hastalık varsa ve eğer siz de yakın zamanda bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, genetik olan hastalığın sizden çocuğunuza geçme riskini belirlemek için genetik test yapılır.

4.      Hamilelik sırasında bebeğinizde genetik bir hastalık olup olmadığını belirlemek için: Özellikle ileri yaş hamileliklerinde bebekte Down Sendromu veya Trizomi 18 gibi özel bazı hastalıkların olup olmadığını öğrenmek için plasenta veya amniyosentez sıvısı alınarak genetik testler uygulanır. Günümüzde NIFTY adı verilen testler ile hamileliğin 10. haftası itibari ile sadece anneden kan alınarak belli genetik anomaliler taranabilmektedir.

5.      Tüp bebek tedavisinde implantasyon öncesi genetik tanı için: Bu genetik testler, laboratuvarda döllenen yumurtanın anne rahmine yerleştirilmesinden önce genetik anomaliler ile ilgili olarak incelemeler yapar.

6.      Kişiye özel tedavi belirlenmesi için: Bazı hastalıklarda kullanılan özel ilaçlardan daha yüksek verim alabilmek için belirli bir genetik yapı gerekir. Eğer genetik yapı bu şartlara uygun değilse kişinin bu özel ilacı kullanması kendisine maalesef bir fayda getirmez. Bunu önceden belirleyebilmek için de genetik test yapılır.

 

İlgili Uzmanlarımızİlgili Uzmanlarımız
Uzm.Gülcan BAYTOK
(Biyokimya Ve Klinik Biyokimya Uzmanı)

İlgili Branşlarİlgili Branşlar
Tıbbi Biyokimya

SAĞLIĞINIZI YAKINDAN TAKİP EDİN!